Drzwi prysznicowe do wnęki od 70 do 200cm szerokości, różne sposoby otwierania i różne kolory, jednym słowem ogrom możliwości.
Mnogość rozwiązań na drzwiach prysznicowych wynika przede wszystkim z różnych sposobów otwierania drzwi i podziału ich części ruchomych i stałych do tego wszystkie je trzeba przemnożyć przez wymiary od 70cm do aż 2m szerokości twojej wnęki. Opcjonalnie można dodać do tych ilości kolory okuć oraz kolory i wzory szyb.
Drzwi do kabiny prysznicowej to przeszklone wejście do kabiny zbudowanej z 3 ścian murowanych. Wnęka powstała ze ścian musi być wyposażona w odpływ- może to być odpływ liniowy w podłodze lub standardowy brodzik.
Biorąc pod uwagę montaż drzwi do prysznica we wnęce prysznicowej trzeba pamiętać, że wnękę trzeba zmierzyć na trzech wysokościach, dołem, środkiem i górą, żeby wychwycić możliwe odchyłki od pionu na ścianie bazowej i oczywiście wykonać ten pomiar w momencie kiedy na ścianie (i podłodze) leżą już płytki.
Pamiętaj również, żeby jednocześnie sprawdzić :
- Wypoziomowanie brodzika lub posadzki.
- Czy w miejscach nawierceń nie przebiegają rury lub przewody elektryczne.
Drzwi wstawia się na sam koniec, do przygotowanej już na gotowo wnęki.
Same drzwi mają zawsze pewną regulację, ale jest to regulacja, która służy wyrównaniu pionów i nie jest przeważnie zbyt wielka. Z reguły waha się w okolicy +/- 1cm w zależności od modelu.
Szerokość wnęki i standardowe szerokości drzwi do kabiny prysznicowej, dobrze jest skonfrontować jeszcze przez ostatecznym wykończeniem łazienki i położeniem płytek - dlaczego?
Drzwi prysznicowe produkowane są w wymiarach pełnych dziesiątek np 90cm, 100cm, 110cm itd (sporadyczne modele mają rozmiar co 5cm). Tak więc, żeby skorzystać z modeli najtańszych czyli standardowych / katalogowych dobrze byłoby wcelować w taki właśnie pełny wymiar wnęki. Łatwiej jest wówczas dobrać i drzwi i np brodzik.
Jak już zostało wspomniane drzwi prysznicowe mają zawsze pewną regulację montażową czyli będą pasowały do wnęki w danym wymiarze +/- ok 1cm. Regulacja ta służy wyrównaniu pionów w sytuacji gdzie na jednej ze ścian (lub nawet obu) mamy małą odchyłkę i szerokość wnęki nie jest taka sama na dole co na górze.
Jeżeli natomiast różnica jest większa i szerokość drzwi nie pasuje do wnęki -wyjścia są 3 w zależności od etapu remontu na jakim znajdujemy się w chwili "wykrycia problemu", a i tak, zawsze kluczowym będzie określenie i ile centymetrów mamy do uzupełnienia, oraz jak usytuowana jest wnęka w całej łazience. Mianowicie:
Chyba tylko jedna sytuacja jest możliwa do rozwiązania względnie małym kosztem. Czyli wnęka wyodrębniona osobno na ścianie, wczesny etap robót i brak płytek na ścianie, a jednocześnie już wiedza, że wymiar wnęki nie będzie pasował do drzwi, które ci się podobają i nie będzie to duża różnica.
Co znaczy duża? mniej więcej brakujący 1cm (12,5mm -do ok 2,5cm symetrycznie) - wówczas niewielkim kosztem da się uzupełnić brakujące centymetry zieloną płytą karton gips -do niej dopiero kleimy płytki, zyskując w ten sposób możliwość użycia standardowego produktu. Pamiętaj, tylko, że interwencyjne zmiany planu niosą ze sobą czasem lawinowo postępujące potrzeby kolejnych zmian w sąsiadujących miejscach. Sprawdź więc czy np nie masz idealnie wymiarzonych płytek we frontowej części kabiny itp...
O ile osobno wyodrębniona wnęka pozwala np. kosztem jednej płyty KG poprawić pewne wymiary, tak na wnękach, w których ściany stanowią regularną ścianę całej łazienki (np zabudowa wąskiej łazienki od ściany do ściany i wyodrębnienie w ten sposób przestrzeni prysznicowej) tak łatwo nie zmienią wymiarów. Wtedy możemy wprowadzać korekty większe niż 1cm regulacji kabiny używając profili poszerzających. Będą pasowały jeżeli brakuje ci we wnęce 2 do 4cm. Profili używa się pojedynczo lub symetrycznie na obie strony drzwi- bardzo zależy od modelu. Trzeba tylko pamiętać, że nie każdy model ma taką opcję, a jeżeli nawet ma to jest ona dość ograniczona -2cm, 4cm na sztywno.
Jeżeli szerokości są większe -tylko opcje na wymiar indywidualny
Jeżeli wnęka po położonych płytkach ma wymiar np +5 +6 czy nawet +8cm od pełnej dziesiątki, drzwi trzeba będzie raczej wykonać na wymiar indywidualny. Co jest wersją znacznie droższą, ale na szczęście możliwą do zrobienia.
Wykonania wymiarowe przydadzą się również w sytuacji kiedy we wnęce jest skos, lub wymurowane siedzisko i w szybie trzeba zrobić np wycinek itp
Więcej o wykonaniach na wymiar indywidulanych tutaj
Drzwi wnękowe jak większość zabudów łazienkowych w podstawowych wersjach są chromowane, ale coraz bardziej popularne stają się wykończenia czarne, złote czy szczotkowane. Więcej o szczotkowanych nowościach można poczytać tutaj.
Jeżeli chcesz osiągnąć więcej intymności w samej kabinie, na szklane drzwi prysznicowe można nanieść grawer lub nadruk z trwałej farby ceramicznej. W zależności od zastosowanych wzorów osiągniesz większą lub mniejszą.
14 różnych rodzajów drzwi prysznicowych - przegląd dostępnych konstrukcji
Drzwi prysznicowe jednoczęściowe, otwierane do środka i na zewnątrz. Jedna tafla szkła wyposażona tylko w uchwyt. Pojedyncza szyba dostępna jest standardowo w wymiarach 70-100cm.
Prosta szyba bez widocznych, oddzielnie wyodrębnionych zawiasów jest wygodna w czyszczeniu i wygląda bardzo minimalistycznie
Drzwi prysznicowe z segmentem stałym, otwierane tylko na zewnątrz. Modele o tej konstrukcji pozwalają osiągnąć wymiar nawet 130cm. Jest to model najbardziej popularny dostępny w wielu opcjach kolorystycznych okuć i szyb.
W nowszych modelach - zawias po stronie mokrej jest zlicowany z szybą i nie wystaje niepotrzebnie utrudniając mycie kabiny.
Drzwi prysznicowe z segmentem stałym, otwierane wahadłowo -czyli na zewnątrz i do wewnątrz. Dostępne standardowo w wymiarach 80- 120cm. Otwieranie drzwi do wnętrza kabiny jest możliwe, ale tylko w przypadku powiększonego wnętrza kabiny wygodnie będzie do kabiny w ten sposób wchodzić.
Jeżeli w twojej łazience nie ma miejsca na otwieranie drzwi prysznica, przeszkadzają grzejniki, miski WC, umywalki do wnęk o wymiarach 90-120cm możesz użyć drzwi otwieranych do środka kabiny. Warunkiem jest brak armatury po stronie drzwi. Drzwi wyposażone są w uchwyt, który może służyć za praktyczny reling na ręczniki.
Podwójne drzwi wahadłowe jako wejście do kabiny prysznicowej sprawdzą się dobrze nawet przy bardzo wąskich wejściach typu 70cm (całej szerokości wejścia). Rozwiązanie bardzo elastyczne, ponieważ dostępne w szybach 6 i 8mm, a stronę lewą i prawą wejścia można połączyć z różnych również asymetrycznych częściach.
Drzwi prysznicowe skrzydłowe z dwoma segmentami stałymi. Doskonałe rozwiązanie przy dużych wnękach lub zabudowach łazienki "od ściany do ściany". Standardowe wymiary od 140cm do 200cm szerokości wnęki z możliwością zastosowania jeszcze 2cm profilu poszerzającego. Segmenty stałe tego modelu mają od 38 do 60cm ( w zależności od wymiaru) więc dają dużo miejsca do wykorzystania.
Drzwi prysznicowe wahadłowe serii Nes dostępne z szybami 6 i 8mm a przeznaczone do wnęk o wymiarach 130-200cm szerokości, do tego szerokości skrzydeł i ścianek można komponować różnorako w zależności od potrzeb. W progu można nie montować listwy co przy szerokim świetle wejścia ułatwia korzystanie z kabiny nawet z użyciem wózków inwalidzkich. Okucia standardowo chromowane lub czarne.
Drzwi prysznicowe przesuwne nie muszą mieć grubej, topornej ramy. Najnowsze modele mają tylko jedną prowadnicę - górną lub dolną- są jednocześnie łatwiejsze w utrzymaniu czystości i wizualnie dużo lżejsze i nowocześniejsze. Pojedyncze drzwi suwane będą pasowały do wnęk o szerokościach 100 - 160cm. Niektórym modelom można zmienić uchwyt na np. otwór w szybie - zyskując w ten sposób 2-3cm dodatkowego światła wejścia.
Podwójne, przesuwne drzwi prysznicowe , sprawdzą się w największych wnękach. Stałe segmenty drzwi są stabilizowane ukośnie do ścian, co zapewnia całej konstrukcji sztywny, stabilny montaż i bezpieczne użytkowanie. Drzwi przesuwają się po dolnej listwie, a górę kabiny stanowi czysta, pozbawiona prowadnicy szyba. Mimo dużej powierzchni, całość jest wizualnie lekka. Elegancji temu modelowi dodają długie uchwyty drzwi.
Potrójne drzwi prysznicowe przesuwne. Trzy segmenty przesuwające się na lewo lub na prawo. Stosowane częściej w wąskich wnękach. Drzwi są dostępne od wymiaru już 75cm i wymiar rośnie tu co 5cm! aż do 120cm przy jednocześnie dużej 4centymetrywej regulacji na produkcie i możliwością użycia 2cm profili poszerzających.
Mało typowy model drzwi prysznicowych wahadłowych z przesuniętym punktem obrotu. Drzwi w pełnej ramie, dającej duże zabezpieczenie przed wyciekaniem wody poza kabinę. Krótki fragment szyby przy otwieraniu chowa się do wnętrza (lub na zewnątrz) kabiny, czyli przy jednorodnej np 90cm szybie, bez żadnych widocznych podziałów, potrzeba tylko 67cm miejsca żeby otworzyć drzwi.
Kiedy w łazience brak jest miejsca na cokolwiek, drzwi składane często są jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Taki rodzaj drzwi wchodzi w rachubę przy wnękach 70,80,90 i w niektórych seriach 100cm. Jak przy wszystkich modelach otwieranych do środka kabiny tak i tu trzeba wziąć pod uwagę dokąd będzie sięgał złożony pakiet drzwi i dostosować do niego odległości montażu natrysków.
Drzwi składane dają największe światło wejścia przy braku możliwości zamontowania drzwi otwieranych skrzydłowo.
Drzwi prysznicowe wahadłowe z dwoma segmentami stałymi. Część stała po stronie zamknięcia, sprawia, że można przez takie drzwi swobodnie wchodzić otwierając je do wnętrza kabiny. To znakomite rozwiązanie kiedy brakuje miejsca na zewnątrz. Stałe segmenty mają szerokość około 30cm więc dają jednocześnie dobry zakątek do wykorzystania.