Kabiny prysznicowe na wymiar indywidualny
Sytuacje kiedy szukamy kabiny prysznicowej na wymiar są dwie albo mamy szczególne wymagania / nietypową sytuację i wtedy z góry wiadome jest, że kabinę trzeba przygotować indywidualnie, albo nie udało się coś co wydawało się proste… i powstał błąd, który wtórnie będzie nas niestety dodatkowo kosztował, a którego można było uniknąć ale oczywiście na wcześniejszym etapie remontu np. czytając artykuł z kompendium wiedzy o wybieraniu kabiny prysznicowej i przygotowując się do zakupu.
Tak więc w tym artykule opowiemy pokrótce o sytuacjach, które można „uratować” i nieco więcej o sytuacjach, w których standardowa kabina nie da się zamontować i potrzebować będziemy szyby prysznicowej na wymiar.
Sytuacja pierwsza: poszerzenie kabiny dodatkowym profilem
Błąd montażowy, który jesteśmy w stanie uratować to np. szyba za krótka do 2cm czasem 4cm w wybranych modelach. Tu najszybszym rozwiązaniem będzie zastosowany profil poszerzający do kabiny prysznicowej.
Najważniejsze jeżeli chodzi o profil poszerzający do kabiny prysznicowej są następujące kwestie:
- profil do kabin prysznicowych nie jest uniwersalny, różne są sposoby łączenia, szerokości, wysokości kształty
- profil kupuje się do konkretnego modelu kabiny, ba! nawet na konkretna stronę montażu (na przykład po stronie zawiasu, albo po stronie zamknięcia)
- nie do każdej kabiny producenci w ogóle mają profile poszerzające
- profil do kabiny o drzwiach przesuwnych musisz wymienić razem w prowadnicą drzwi (niekiedy jest w zestawie)
Profil poszerzający pomoże więc kiedy mamy:
- za wąskie drzwi do wnęki prysznicowej i standardowa regulacja drzwi nie pomaga. Robi się szpara, która uniemożliwia montaż, lub domknięcie drzwi. Pomoże przeważnie jeden profil 2 lub 4 centymetrowy, ale można też użyć profili symetrycznie na obie strony montażu.
- za krótka szyba do przygotowanych błędnie spadków czyli przy montażu kabiny bez brodzika, najczęściej przy spadku w jedną tylko stronę. Nie sprawdziłeś wymiarów montażowych kabiny, spadki na podłodze zostały przygotowane na wymiar brodzika czyli np. równe 90x90cm, a kabina ma 88, albo 89cm (i to nie jest wada produktu) i jest za mała. Jedna strona kabiny w miejscu największego zagłębienia, zaraz przy odpływie liniowym nie ma oparcia na podłodze. Im większa kabina tym większy fragment szyby „wisi” nad zagłębieniem, niczym nie zabezpieczony. Pamiętaj! Kabina ma stać na prostej powierzchni, na podłodze poza spadkami. Tu ratunkiem może być nawet pojedynczy 2-centymetrowy profil, który przesunie całą ściankę czy drzwi aż do prostej części podłogi.
Inny błąd montażowy, występujący bardziej sporadycznie to nieodpowiedni dla nas sposób stabilizacji kabiny. Kabina prysznicowa musi być w jakiś sposób stabilizowana, żeby stała prosto i bezpiecznie. Służą do tego różnego rodzaju wsporniki, ukośne, poziome w kształcie litery T, płaskie w literę L czy sufitowe. Każda kabina ma jeden z nich w standardzie, jeżeli okaże się, że załączonego wspornika nie da się zastosować ponieważ mamy np okno w przestrzeni kabiny, półki czy wnęki w miejscu, w którym wypada montaż stabilizatorów skośnych, czasami kolizja z deszczownicą lub bardzo nierówny dekor czy faza na płytkach -wspornik w wielu przypadkach można zamówić nowy i zastosować taki, który będzie możliwy do zamontowania i cały czas spełniał swoją funkcję.
Profil poszerzający można kupić na stronach sklepu dobierając go odpowiednio pod swój model kabiny prysznicowej. Dodatkowe, inne niż standard wsporniki stabilizujące trzeba zamówić jako część zamienną czyli najlepiej skontaktować się z obsługą sklepu.
Sytuacja druga: kabina prysznicowa na wymiar indywidualny
Jeżeli błąd montażu jest większy niż w/w 2cm lub jeżeli z góry wiesz, że ze standardowych kabin nie da się dobrać odpowiedniego rozwiązania do twojej łazienki interesowały cię będą nietypowe kabiny prysznicowe. Co wtedy? Jakie są możliwości? Gdzie szukać? Jak zamówić?
Kabiny prysznicowe na wymiar - możliwości zmian
Oczywiście, nie wszystko da się zmienić. To co możesz w kabinie zmienić zależy do modelu, i jego możliwości. Nadrzędnym parametrem jest stabilność produktu i bezpieczeństwo użytkowania. Najwięcej możliwości przy szybkich terminach realizacji znaleźć można w ofercie rodzimego producenta firmie Radaway, jakie więc możliwości są dostępne?
- Zmiana szerokości kabiny prysznicowej
- Poszerzanie drzwi prysznicowych
- Zwężanie drzwi prysznicowych
- Zmiana szerokości samego skrzydła kabiny prysznicowej lub samych części stałych
- Zmiana wysokości kabiny prysznicowej ( niska kabina prysznicowa na poddasze )
- Skrócenie kabiny prysznicowej
- Kabina prysznicowa pod skos
- Wycinki w kabinie prysznicowej (siedziska, zabudowy rur, ścianek)
- Montaż kabiny do boku ściany ( przy stawianiu kabiny na brodziku w zabudowanej wnęce, lub powiększaniu płytkiej wnęki)
- Dorobienie drzwi do kabiny walk in
- Zawiasy montowane do kąta 45stopni (przy kabina pięciokątnych we wnęce)
- Kabina prysznicowa obok wanny
- Pełne zabudowy z szyb (np. przy słupach konstrukcyjnych)
Jak widać jest chyba już niewiele opcji, które nie zostały jeszcze przeanalizowane. Zawsze zmiana odbywa się na bazie konkretnego gotowego produktu, który dostosowywany jest do potrzeb klienta. Zmiany mogą dotyczyć ogólnych gabarytów kabiny czy drzwi prysznicowych czyli poszerzenia lub zwężenia. Zmienić można „tylko część” czyli zmienić wymiar skrzydła drzwi czy ścianki stałej przy nie zmienionym wymiarze ogólnym. Nie najtańszą, ale w wielu przypadkach możliwą opcją jest zmiana wysokości kabiny - podwyższenie (w ograniczonym zakresie), albo zmniejszenie wysokości ogólnej kiedy np. potrzebna jest niska kabina prysznicowa na poddasze czy inne niskie pomieszczenie. Kabina prysznicowa na poddasze często niesie z sobą potrzebę wykonania skosów -te wymagają dokładniejszych pomiarów niż zwykłe cięcia proste. W Radaway kabina na wymiar może mieć oprócz skosów również wycinki. Jeżeli będziesz montować kabinę i jednocześnie mijasz zabudowę rur, dopasowujesz się do długiej półki w ścianie.
Niekiedy nie same szyby wymagają zmian a np. profile – w przypadku zmiany sposobu montażu ze standardowego „do czoła ściany” na montaż z boku ściany (sytuacja popularna, przy stawianiu kabiny na brodziku w zabudowanej wnęce).
Kabiny prysznicowe na wymiar - wymagania estetyczne
Załóżmy jednak, że wymiary standardowej kabiny ci pasują, ale masz np. wymagania estetyczne czy funkcjonalne większe niż podstawowe. Co wtedy?
Kabina prysznicowa, drzwi czy parawan nawannowy składają się z 2 podstawowych elementów -okuć, ram czyli z grubsza metalowych elementów stanowiących konstrukcję i montaż i z szyb. Na obu tych elementach można w tej chwili znaleźć wiele wersji kolorystycznych.:
Okucia: Do standardu, poza chromem, weszły już wykończenia czarne, złote i białe - wiele serii produktów ma je w katalogowych ofertach. kabina prysznicowa czarna czy biała kabina prysznicowa ma profile, zawiasy, uchwyty itp. malowane na kolor matowy. kabina prysznicowa złota będzie w standardowej wersji błyszcząca, a złoto na niej raczej z grupy tych żółtych. Natomiast nowością są wykończenia profili szczotkowane. Piękne stonowane, idealnie uzupełniające wnętrza idące za aktualnymi trendami. Szczotkowane złoto, nikiel, miedź czy czarny Gunmetal. Więcej o nowościach tutaj: Nowa kolekcja kabiny prysznicowe szczotkowane
Flagowe modele dostępne w wersjach szczotkowanych już w 5dni roboczych to: Essenza Pro – seria z drzwiami otwieranymi skrzydłowo, Furo -modele o drzwiach przesuwnych, Modo-kabiny walk-in i oczywiście parawany nawannowe z tych serii. Można zaszaleć jeszcze bardziej i w wersji na indywidualne zamówienie połączyć różne kolory -Jeżeli złota kabina jest dla ciebie za złota a czarna zbyt czarna i nie możesz się zdecydować można połączyć złoty z czarnym – to da się zrobić.
Szyby: Tu wariacjom nie ma końca, zwłaszcza przez możliwość zupełnie indywidualnych grawerów i printów czyli nadruków na szkle. Można skorzystać z gotowych wzorów ale można też kabinę personalizować i wygrawerować lub cyfrowo wydrukować na szybie swoje zdjęcie z wakacji. Różne warianty szkła wiążą się z dopłatą ale na 90% oferowanych modeli kabin szybę można indywidualnie zamówić w dostępnych wersjach kolorystycznych.
Uwaga. Ani nadruku ani graweru, nawet na indywidualne zamówienie ,nie zrobisz na kabinie z szybą giętą (półokrągłą) . Dostępne są natomiast niektóre modele kabin półokrągłych z szybami kolorowymi typu grafit czy brąz lub z nieprzezroczystym szkłem strukturalnym. Są to kabiny bardziej podstawowe, przeważnie przesuwne.
Co do wymagań funkcjonalnych na kabinach prysznicowych możemy wykonać np. montowane już na etapie produkcji wieszaki na ręczniki. Wieszak taki mocowany jest dwupunktowo do prostej szyby lub do szyby i ściany, sprawdza się idealnie na ręcznik kąpielowy.
W niektórych modelach kabin jest opcja zmiany uchwytów na inne lub na „brak uchwytu” czyli otwór w szybie- który ma zastosowanie szczególnie na kabinach o drzwiach przesuwnych ponieważ daje większe światło wejścia.
Kabina prysznicowa na wymiar - Gdzie i jak kupić ?
Próżno szukać nietypowych wymiarów w internecie czy stacjonarnym sklepie. Nikt przecież nie ma ich od ręki. Jak zamówić kabinę na wymiar indywidualny? Ile kosztuje taka kabina ? Gdzie jej szukać? Już wyjaśniamy.
Krok po kroku – Zamawiamy kabinę na wymiar
- Wejdź na stronę sklepu internetowego z kabinami prysznicowymi ekabiny.pl
- Znajdź produkt standardowy, który ci się podoba
- Zmierz dokładnie przestrzeń, w którą kabinę będziesz montować .
- Przeanalizuj, który wymiar jest dla ciebie dobry, a który musisz zmienić na potrzeby swojej łazienki.
- Zrób zdjęcie miejsca montażu, narysuj, nawet odręcznie, swój projekt kabiny, weź pod uwagę wysokość płytek (jeżeli ma to dla ciebie znaczenie) wyślij wszystko do sklepu lub dzwoń 422794204
Przygotujemy konkretną wycenę na wybranym modelu. Jeżeli np. potrzebne będą dokładniejsze wymiary, polecamy skorzystać z usługi „Radaway pomiar gratis” (podstawowe wytyczne poniżej). - Kiedy wszystkie szczegóły będą już dograne, trzeba zamówienie opłacić lub zaliczkować przed zleceniem go do produkcji.
- Realizacja zamówienia to standardowo 10dni roboczych + transport.
Gotowe.
Jak zmierzyć miejsce pod kabinę niestandardową
Jest wiele parametrów koniecznych do określenia lub zmierzenia przed zamówieniem kabiny i są one różne w zależności od modelu i zmian jakie chcemy wprowadzić. Podstawowe to m.in.:
1.Określenie sposobu montażu kabiny (na brodziku; bez brodzika z zachowaniem wymiarów do zewnętrznego obrysu profilu lub bez brodzika z zachowaniem wymiarów do osi/środka szyby)
2. Określenie części frontowej i bocznej kabiny, podanie ich szerokości
3. Sprawdzenie pionu ścian i podanie wartości odchyleń (podłoga musi być wypoziomowana). Jeżeli jest to wnęka, żeby trzeba ją zmierzyć na trzech wysokościach: na dole, na środku i na górze
4. Podanie wysokości produktu czyli wymiaru liczonego od podstawy kabiny
5. Zmierzenie skosu - wysokości niższego i wyższego poziomu, podanie miar kąta bądź szerokości odcinka prostego skosu.
Dla bardziej skomplikowanych pomiarów (skosy, wycinki), jest opcja skorzystania z opcji "darmowego pomiaru Radaway". Trzeba kabinę wstępnie wybrać, wycenić na wymiarach, które jesteśmy w stanie podać samodzielnie, żeby znać poziom ceny wyrobu ostatecznego, a następnie umówić się z certyfikowanym instalatorem Radaway, w celu dokładnego pomiaru. Pomiar wstępnie jest płatny, ale kwota pomiaru jest odliczana od końcowej kwoty.
Szyba prysznicowa na wymiar - cena
Nie da się określić ceny produktu bez znajomości konkretnego przypadku i warunków. Wpływ na cenę ma ogólnie stopień skomplikowania zmian, im mniej tym taniej. Będzie więc cena zależna od bazowego modelu (grubości szyb, użytych okuć), ilości cięć, dodatkowych zmian zawiasów czy profili, zmian wysokości, kolorów itp. Ostateczna wycena przedstawiana jest do akceptacji.
Możliwości są dziś ogromne, nie bój się więc szukać i pytać, z dużym prawdopodobieństwem uda się wykonać kabinę do twojej wymarzonej łazienki .