Pielęgnacja Kabin

Planujecie zakup kabiny prysznicowej? Nowoczesnej? Jak najmniej zabudowanej i przeźroczystej tak, że prawie jej nie widać? Idealny wybór! Na bank będziecie zadowoleni - taka kabina poprawia humor już na samo wejście do łazienki.

Niestety, żeby ten cudowny stan utrzymał się jak najdłużej, niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja Waszego łazienkowego klejnotu.

Najlepiej zacząć już od odpowiedniego wyboru kabiny, a dokładniej od wyboru rodzaju szkła w kabinie.
Niemal wszyscy Producenci mają juz w swojej ofercie kabiny ze specjalnie uszlachetnianym szkłem, z powłokami które znacznie zmniejszają osadzanie się brudu i kamienia na szkle.

Powłoka u każdego z producentów ma inną nazwę (Huppe -AntiPlaque, Kermi - KermiClean, Ronal -AquaPerle, Radaway -Easy Clean itd...), ale generalna zasada działania jest ta sama - woda zamiast płasko przywierać do szyby spływa po niej kropelkami, a co za tym idzie, mniej jej zostaje na powierzchni szkła i mniej osadów po sobie pozostawia.

Za powłokę bardzo często trzeba dopłacić (200,300 czasem 800zł w zalezności od kabiny), ale jst to inwestycja która się opłaca, inwestycja w Waszą wygodę i przyjemność porannego prysznica.

Oczywiście, jakiej powłoki byśmy nie zastosowali, nie zwalnia nas ona z obowiązku regularnego czyszczenia i konserwacji kabiny.Jest kilka zasad, które dobrze jest stosować:

Zasada nr 1. Zalecane jest krótkie czyszczenie po każdym natrysku. Kabinę i brodzik należy spłukać czystą wodą i zebrać pozostałe krople np. ściągaczką do wody.

Zasada nr 2. Nieco żadziej potrzebne jest kabinie dokładne czyszczenie - Jak często? 1raz na tydzień? 1raz na miesiąc? Wszystko w zależności od wody jaką mamy - im twardsza woda, tym częściej należy czyścić, najlepiej, żeby odstęp czasu był w miarę możliwości regularny, ponieważ im starszy jest osad tym trudniej go usunąć.

Istnieją oczywiśie specjalne delikatne Preparaty do czyszczenia pozwalające na usuwanie osadów kamienia bez niszczącego oddziaływania na materiał, ale można do tego celu zastosować ogólnodostępne w handlu, nieszorujące środki czyszczące do szkła.

Ważna uwaga! Do czyszczenia powierzchni pokrytych powłoką, należy używać miękkich, nie szorujących ściereczek (szorstka mikrofaza może uszkodzić
powłokę!)

Wasza kabina to nie tylko szkło, czyszczenie należy się również powierzchniom chromowym - można je czyścić miękką ściereczką, wodą z mydłem . Optymalne wyniki czyszczenia zapewnia np: delikatny środek do czyszczenia HÜPPE TOP PLUS. Wystarczy nanieść go na powierzchnię kabiny, spłukać wodą i na zakończenie przetrzeć do sucha irchą.

Zasada nr 3.Do czyszcenia powierzchni metalowych NIE NALEŻY UŻYWAĆ środków czyszczących, zawierających alkohol, chlor lub kwas, ani środków do szorowania, gdyż powodują one zniszczenie powierzchni i powstawanie rys oraz plam!

Mechaniczne części kabin, aby bez zarzutu mogły służyć przez wiele lat również wymagają konserwacji. Na szczęście projektanci kabin zadbali o to by było to maksymalnie proste. Zatapiając np zawiasy płasko w szkle, tak żeby nic nie wystawało poza płaszczyznę szkła do wewnątrz kabiny. Takie rozwiązanie mają np modele Huppe (Refresh, Enjoy, Kalea), Kermi (Toca).

Gro modeli dostepnych w sprzedaży (Dotyczy to w szczególności kabin z drzwiami suwanymi, gdzie zakamarków i części jezdnych i mechanicznych jest najwięcej) ma drzwi z możliwością wypięcia co znacznie ułatwia proces czyszczenia (Huppe: Classics, 501Design, Vista Manufaktura).
Dodatkowo zaleca się, aby prznajmniej raz w roku szyny prowadzące, rolki i przeguby posmarować wazeliną lub silikonem w sprayu.


Warto dbać o swoją kabinę, każde przetarcie szmatką procentuje większą przyjemnością używania