Aktualności, Inspiracje, Nowości produktowe, Trendy w Designie

Parawan nawannowy 9 konstrukcji do twojej łazienki

blog8-Radaway-Essenza-PND-II-Black-parawan-nawannowy

Niejeden kto wykańczał łazienkę spotkał się z dylematem wanna czy kabina? Oczywiście nie sposób odpowiedzieć co lepsze? Jak w wielu przypadkach i w tym nie ma jednoznacznej odpowiedzi - każdy ma swoje racje i wszystkie są słuszne. Wiadomym jest jedno - dla wielu skończyło się to kompromisem, czyli postawieniem szyby na wannie innymi słowy - parawan nawannowy.

 

Główne założenia, które trzeba znać planując montaż parawanu nawannowego.

  • Wymiary standardowe: Standardowa wysokość parawanów nawannowych to 150cm. Szerokości od 50cm do 180cm
  • Montaż: Parawan montowany jest jak kabina prysznicowa montowany w pionie (profilem czy klamrą do ściany). Szyba stała parawanu stoi na brzegu wanny, uszczelniana jest jedynie silikonem Szyby ruchome parawanu na dolnej krawędzi wyposażone są w poziome uszczelki, zapobiegające wypływaniu wody poza wannę. Zawiasy szyb mają mechanizmy opuszczani i unoszenia skrzydła przy otwieraniu i zamykaniu.
  • Stabilizacja parawanu: Jak każda szklana konstrukcja i parawan musi być zamontowany stabilnie i pewnie służą temu w zależności od szerokości zabudowy stabilizatory sl ukośne, prostopadłe lub najmniej ingerujące w przestrzeń nad wanną stabilizatory SL.
  • Montaż armatury: Szczególnie ważna kwestia przy montażu parawanów składanych na wannę. Jeżeli parawan jest stały, baterię i natrysk można umieścić … gdziekolwiek gdzie nam pasuje, ale jeżeli montujemy parawan nawannowy składany żadna armatura nie zmieści się bezpiecznie za szybą – wtedy baterię najlepiej jest zamontować na długim boku wanny, w odległości nie kolidującej z zamykającym się skrzydłem parawanu.
  • Szyby: Parawany dostępne są w 2 grubościach szyb 6 i 8mm oczywiście szyby są hartowane i bezpieczne. Najcieńsze szyby spotkać można na pełnych zabudowach wannowych -tu szyby 5 i 6mm. Szyby parawanów przeważnie są proste, ale znaleźć też można szyby zaokrąglone na górnym skrajnym rogu lub z szybą giętą, zaokrągloną w stronę wanny, montowaną jako ostatnia w ciągu.Powłoki ułatwiające czyszczenie – Wszystkie parawany nawannowe w ofercie Radaway pokryte są hydrofobową powłoką Easy clean utrudniającą wodzie osadzanie się na szybach .
  • Możliwości ekstra: m.in wieszak na szybie stałej, różne kolory okuć i szyb, grawery i printy, dodatkowe uchwyty ułatwiające poruszanie częściami ruchomymi, parawan nawannowy na wymiar indywidualny

1. zwykła szyba do wanny jednoczęściowa, stała

Stałe szyby na wannę oprócz wariacji kolorystycznych (szyb, profili) różnią się w modelach głównie szerokością i rodzajem stabilizacji/ montażu.

Biorąc pod uwagę stały parawan nawannowy Radaway: może on mieć od 50 do 100cm (wymiary równych dziesiątek, z tolerancją +0,8-1,5cm) do tego może być stabilizowany na dwa sposoby tzn. stabilizatorem skośnym szyba/ ściana lub stabilizatorem SL w kształcie litery L, obejmującym szybę od góry i przechodzącym prostopadle na ścianę.

W większości przypadków pionowy montaż szyby odbywa się za pomocą długiego, wąskiego profilu, lub w wybranych modelach na dwóch klamrach licowanych z szybą. Z użytecznych gadżetów możemy swój parawan nawannowy wyposażyć w dodatkowy montowany do szyby wieszak w formie relingu -dodatkowo płatny ale dobry pomysł na ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni.

blog8-parawan-nawannowy-stały-Radaway-Essenza-gold-brushed
blog8-Idea-parawan-nawannowy-chrom-z-wieszakiem
blog8-parawan-nawannowy-stały-Modo-New-Black-Frame
blog8-parawan-nawannowy-stały -Radaway-Modo-SL-Black

2. szyba na wannę jednoczęściowa, ruchoma, składana na ścianę

Można by rzec, że to te same modele co wyżej, ale mocowane na zawiasie a nie sztywnym profilu. Zawias w większości przypadków jest zawiasem wahadłowym czyli składanym zarówno na wannę jak i na zewnątrz, ale zważywszy, że często miejsca do otwierania parawanu na zewnątrz po prostu nie ma, znajdziemy w ofercie również parawan nawannowy składany na ścianę w kierunku „tylko na wannę”. Zawiasy wahadłowe takich parawanów są dwojakiego rodzaju, albo rurowe czyli na całej wysokości szyby jedna prosta rurka, albo zawias w kształcie klamry mocowany w dwóch punkach szyby. Na tę chwilę dostępne są profile chromowane i czarne. Planując montaż parawanu składanego trzeba wziąć pod uwagę 2 ogólne aspekty -szerokość wanny i umiejscowienie armatury wannowej.

Żeby szyba swobodnie złożyła się na krótką ścianę nad wanną, wanna musi być przynajmniej tak samo szeroka jak skrzydło parawanu, do tego przy składaniu szyba powinna minąć się z baterią wannową, natryskiem czy deszczownicą. Złożona na ścianę szyba odstaje od ściany około 5-8cm , ale to i tak nie jest odległość mogąca pomieścić jakikolwiek element wyposażenia. Ściana na którą składana jest szyba powinna być najlepiej ścianą „pustą”

3. parawan nawannowy składany czyli przynajmniej 2 częściowy

To w sumie 2 rodzaje parawanów -takie które mają obie szyby ruchome i takie, w których ruchoma jest tylko jedna -zewnętrzna szyba, przy pierwszej mocowanej na stałe. Przewagą tych modeli jest oczywiście większa szerokość zasłanianej powierzchni, znajdziemy tu więc modele 100, 120, 130 czy nawet 140cm. Każdy dzielony po złożeniu „z grubsza” na pół. Tak samo jak przy szybach pojedynczych trzeba mieć tu szczególną uwagę na możliwość składania i ewentualne kolizje. Złożony pakiet szyb ma około 8-11cm, zewnętrzna szyba, o ile nie jest gięta, może zostać wyposażona w specjalny mały uchwyt ułatwiający otwieranie i pozwalający jednocześnie na lepsze utrzymanie szyby w czystości.

Podstawowy kolor okuć to chrom, ale można znaleźć tu i serie czarne a na modelach ze składaną tylko szybą zewnętrzną pełna gama kolorów Radaway ze złotym, białym i szczotkowanymi włącznie.

Mimo, że dziwi to niekiedy klientów, większość modeli 2 częściowych o pierwszej szybie stałej ma drugą szybę otwieraną tylko na zewnątrz, wcale nie na wannę. Żeby ruchome skrzydło łamało się na wannę zawias parawanu musi być rurowy.

4. rzadko spotykany parawan nawannowy składany 3 częściowy lub więcej (parawan harmonijkowy)

Wśród parawanów nawannowych Radaway jest 1 tego typu model: Eos PNW w wersjach 3-częściowej, 4-częściowej i aż 5-częściowej. Długość tych parawanów to między 86 a 107cm zabudowy.

Wszystkie konstrukcyjnie opierają się na zawiasach rurowych więc składają się w harmonijkę – pakiet wszystkich szyb złożonych zupełnie na ścianę będzie różnił się grubością w zależności od ilości części będzie to od 9 do 14cm, ale jednocześnie cała złożona „harmonijka” nie sięga dalej w głąb wanny niż 22cm przy parawanach 4 i 5 częściowych i 33,5cm przy parawanie 3częściowym składanym. Pozwala to w wielu przypadkach np. zamontować baterię na krótkim boku wanny, lub wtórnie postawić parawan w już istniejącej przestrzeni wanny z baterią zamontowaną właśnie „za” parawanem.

blog8-parawan-nawannowy-harmonijkowy-Radaway-Eos-5pnw
blog8-parawan-nawannowy-harmonijkowy-Radaway-Eos-PNW3

5. parawan nawannowy przesuwny

parawan nawannowy przesuwny specyficzny acz ostatnimi czasy wysoce pożądany model daje przede wszystkim duże możliwości zabudowy do nawet 180cm. Dostępny w ofercie firmy Radaway jeden model parawanu przesuwnego – model Furo PND jest parawanem 2 częściowym, pierwsza jego część jest stała. Sama stabilizacja może odbywać się na 3 sposoby, stabilizatorem ukośnym, stabilizatorem prostopadłym (od 140cm), lub stabilizatorem SL (tylko do długości zabudowy 120cm).

Druga szyba parawanu, zakończona estetycznym długim i wąskim uchwytem (co jest dużym wyróżnikiem, ponieważ parawany przeważnie nie mają uchwytów), wsuwa się za szybę stałą i chowa się za nią prawie w całości. Najważniejszą konstrukcyjnie kwestią dla tego typu parawanu jest fakt, że przesuwanie się szyby odbywa się po dolnej tylko prowadnicy - cienkiej 1,5cm wysokości listewce, która do montażu wymaga 43mm prostego (pochylonego maksymalnie 1mm) rantu wanny.

Parawan pierwszą część ma stałą więc armatura może zostać umieszczona na krótkim boku wanny. Przy wymiarach najdłuższych 140cm i więcej trzeba jeszcze sprawdzić czy montaż stabilizatora prostopadłego nie będzie kolidował np. z deszczownią.

parawan nawannowy przesuwny Furo Radaway występuje w ofercie w bardzo dużej gamie kolorów okuć : chrom, złoty, czarny oraz szczotkowane kolory niklu, złota, miedzi i w odcieniu najczarniejszym ze szczotkowanych – Gunmetal.

6. zabudowy nawannowe

Specyficznym rozwiązaniem, wyjątkowo kompromisowym jest całkowita zabudowa nawannowa. Najczęściej w sytuacji gdzie wanna mieści się idealnie między ściany łazienki i cały front zabudowany jest przesuwnymi drzwiami. Całą przestrzeń wanny zamyka się wówczas jak kabinę prysznicową. Są to rozwiązania dostępne w wymiarach od 140cm do 180cm.

Standardowo przesuwanie drzwi odbywa się na prowadnicach górnych i dolnych, a w nowszych modelach – tylko po górnej prowadnicy, tworząc lekkie nowoczesne rozwiązanie, bezpieczne pod względem rozbryzgiwania wody na łazienkę i najszczelniejsze z wszystkich opcji parawanów nawannowych.