Aktualności

Jaka kabina prysznicowa? – jaką wybrać, jak nie popełnić popularnych błędów?

Radaway-Premium-Pro-Black-PDD-czarne-uszczelki.jpg

Kabina prysznicowa -jak uniknąć błędów przy dobieraniu?

Skupimy się tu na kwestii jak wybrać kabinę prysznicową i jak dobrać brodzik do kabiny prysznicowej korzystając ze standardowych produktów. Tu jest z czego wybierać.

Z punktu widzenia sprzedawcy, to sytuacja zaskakująco częsta kiedy to przychodzi klient i opowiada, jak planował, rozpisywał, liczył, nawet miał projekt, a majster, położył płytki i nagle okazało się, że : nie zmieści się… , drzwi się nie otworzą, nie będzie spadku itp.

Żeby nie wpaść w tarapaty trzeba planować w oparciu o pewne standardy. Jaka kabina prysznicowa? To pytanie musisz sobie zadać na samym wstępnie. Potem musisz pamiętać kilka podstawowych zasad i znaleźć odpowiedź na kilka kolejnych pytań – na niektóre odpowiesz sam, a na niektóre będzie ci mógł odpowiedzieć dopiero np. administrator budynku. Kilka ogólnych informacji odnośnie planowania kabin prysznicowych znajdziesz jeszcze tutaj.

Wymiary z projektu to wymiary „gołych ścian”

Jeżeli wiesz, że twoja wnęka prysznicowa w projekcie- na kartce papieru, jeszcze przed położeniem płytek ma 120 cm to twoje drzwi prysznicowe muszą być mniejsze! Żeby fizycznie mogły się zmieścić, musisz od wymiaru z projektu odjąć ok 3cm. Policz 1cm płytki z każdej strony, policz klej i już nawet przy idealnym pionie masz wymiar gotowej wnęki 117cm, a takich kabin nie ma! I trzeba kombinować. Taką sytuację przedyskutuj z wykonawcą swojej łazienki. Szukajcie pełnych dziesiątek, żeby uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Miej świadomość swoich możliwości. Można miejsce do kolejnej pełnej dziesiątki czyli do 110cm wykorzystać na wnękę , półkę -7cm to dobra szerokość na szampony, gąbki itp. lub wykorzystaj na maksa bo jest taka opcja.

Mam 117cm i chcę tę powierzchnię maksymalnie wykorzystać – wiem, że mogę kupić produkt na taki wymiar- wykonany dla mnie indywidualnie, jest sklep z kabinami prysznicowymi, w którym mogę taki produkt zamówić. Zapłacę więcej ale taki właśnie mam plan na moją łazienkę. Kabina prysznicowa na zamówienie jest już osiągalna nawet on-line.

Furo-Gold-DWJ_drzwi_prysznicowe_140cm

Standardowe wymiary kabin prysznicowych to nie tylko „kabina 90×90”, ale skok w wymiarach to cały czas równe 10cm

Różne modele kabin dają różne możliwości. Inne wymiary będą miały kabiny montowane w narożnik a inne jeżeli mówimy o samych drzwiach prysznicowych montowanych we wnęce. Wszystko wynika z możliwości konstrukcyjnych i późniejszego bezpieczeństwa użytkowania.

Standardowe wymiary kabin montowanych w narożniku lub przyściennych: to wymiary co równe 10cm (bardzo rzadko 5cm) : 70, 75 (tylko dla ścianek stałych) 80, 90, 100, 110, 120cm dla prostych drzwi otwieranych skrzydłowo czy wahadłowo i dalej 130, 140, 150, 160cm dla drzwi przesuwnych również prostych. Modele półokrągłe kończą się przeważnie na wymiarze 100x100cm lub asymetrycznych przesuwnych 120x90cm. Taki wymiar ma ok +/- 1cm regulacji.

kabina-prysznicowa-Radaway-Essenza-KDJ-Black-prawa

Pamiętaj że: kabina nie musi być symetryczna, możesz zbudować kabinę 80×100, 90×120, 150x100cm, 100×110. .. czyli „miksy” w/w rozmiarów.

Pamiętaj że: wejście do kabiny może być z jednej jej strony lub z narożnika, a jeżeli z jednej strony to równie dobrze na dłuższym boku co na krótszym.

Drzwi do wnęk prysznicowych mają standardowe wymiary: 70, 80, 90 itd. co 10cm do praktycznie 200cm. Różnicę będą stanowiły sposoby otwierania drzwi. Przy czym 70cm to model wyjątkowo rzadko spotykany.

Największe pole do popisu znajdziesz w wymiarach kabin walk-in, tu wymiary zaczynają się już od najmniejszych 50cm co 5cm! Aż do 180cm prostej szyby.

Temu typowi kabiny należy poświęcić kilka zdań, ponieważ często spotyka się sytuację, w której zamontowana szyba okazuje się za krótka przez co problemowa. Szyby prysznicowe zaczynają się już od 50cm szerokości, ale nie nie oznacza to, że 50cm jest dobre do swobodnej kąpieli. Użycie takiej szyby wskazane jest chyba tylko w przypadku większej wnęki i dobudowania szyby do istniejącej ścianki. Minimalne wymiary prysznica walk-in muszą brać pod uwagę rozmiary użytkowników i możliwości wychlapywania się wody poza przestrzeń kąpielową a tym samym sąsiadujące z nią elementy wyposażenia- pralki, szafki, ościeże drzwi. Postawienie ścianki walk-in ma sens przy wymiarach od minimum 100cm .

Kabiny walk-in łatwo jest też podwyższyć ponad standardowe 200cm, ale najwyższych wysokościom trzeba poświęcić najwięcej uwagi zwłaszcza tym do samego sufitu -pamiętaj, że musisz tę szybę wnieść do łazienki… przez windę, klatkę schodową, swój korytarz, skręcić do łazienki i wyprostować kabinę, obracając ją niekiedy po przekątnej .. dłuższej niż bok 🙂

Zakres regulacji kabiny prysznicowej to przeważnie tylko 1cm

Wszystkie kabiny prysznicowe mają pewną minimalną regulację, ale jest to regulacja przewidziana na wyrównanie pionu na ścianie, a nie poszerzanie czy zmniejszanie wymiaru kabiny. Przeważnie ta regulacja to +/- 1cm w sytuacji montażowej. Tylko 1cm! Tego założenia się trzymaj jeżeli nie chcesz niepotrzebnie przepłacać. Tu błąd każdego dodatkowego centymetra kosztuje niekiedy 50% więcej za produkt.

NAJWAŻNIEJSZE! Kabina prysznicowa co do zasady przeznaczona jest do montażu na brodziku i do wymiaru brodzika jest dostosowana. Jednocześnie każdą kabinę prysznicową można równie dobrze zamontować bezpośrednio na posadzce. I tu trzeba mieć szczególne baczenie na wymiary.

Dotyczy to szczególnie standardowych kabin montowanych w narożnik jak i np. przyściennych. Wymiary, o których czytasz na stronach internetowych (pełne dziesiątki) 80×80, 100×100 to tak naprawdę wymiary brodzików – Kabiny są od nich nieco mniejsze, żeby dobrze pasowały do brodzika! Ma to duże znaczenie przy montażu kabiny na posadzce. Przygotowując spadki do odpływu liniowego, i mając na uwadze montaż standardowej kabiny prysznicowej trzeba wziąć pod uwagę wymiar w osi szyb, lub wymiar gabarytowy kabiny (czyli największy wymiar kabiny np. do końca profila). To szczególnie newralgiczne wymiary przy spadkach robionych w jedną tylko stronę (nie w kopertę). Jeżeli przygotujesz spadek na wymiar dokładnie np 100cm kabina w najgłębszym miejscu tego spadku – wpadnie w dołek, nie będzie miała oparcia, a jej krawędź wewnętrzna będzie niczym nie zabezpieczona.

Różne sposoby otwierania drzwi poszerzają twoje możliwości

Różne sposoby otwierani drzwi prysznicowych

„Mam takie idealne miejsce na kabinę, nawet spore, ale zaraz obok jest pralka, z drugiej strony umywalka, albo toaleta? Jak swobodnie wchodzić do tej kabiny?”

Drzwi kabiny prysznicowej mogą się otwierać na różne sposoby, skrzydłowo tylko na zewnątrz, wahadłowo-do środka kabiny i na zewnątrz, przesuwnie lub mogą się składać jak w miejskim autobusie. Na stronach sklepu wybór ułatwi filtr „sposób otwierania”.

Do dużej, przestronnej łazienki pasują wszystkie, ale kiedy borykasz się z problemem brakującego miejsca weź pod uwagę drzwi przesuwne, albo otwieranie do środka.

Drzwi przesuwne, choć obarczone złymi doświadczeniami sprzed lat, idą z postępem i nowymi technologiami. Coraz częściej nie ma w nich już najbardziej problemowych -dolnych prowadnic i ich utrzymanie w czystości przystaje być nadludzkim wyczynem. Na małych przestrzeniach sprawdzają się idealnie, nie zabierają miejsca. Sprawdź ofertę drzwi prysznicowych i kabin Idea Radaway. Nowoczesny, minimalistyczny model o drzwiach przesuwnych bez dolnej prowadnicy.

Jeżeli jednak już jesteś z grupie osób „nigdy więcej przesuwnej” pomyśl o otwieraniu drzwi do środka -to super rozwiązanie w wielu miejscach. Skrzydło może być mocowane do ściany murowanej ale i do ścianki szklanej czyli drugiego boku kabiny.

Oczywiście nie obejdzie się bez małej analizy: czy model otwierany do środka w wybranym przez ciebie rozmiarze pozwoli ci na swobodne wchodzenie? Czy będziesz w stanie wejść do kabiny i wygodnie zamknąć się za sobą? Dodatkowo czy otwierając drzwi do środka nie będzie kolizji z armaturą? Jest kilka rzeczy do przemyślenia…

Łazienka ekstremalnie mała –podwójne drzwi składane -nie kąpię się – składam drzwi na ścianę i mogę swobodniej obrócić się wokół siebie.

Wąskie wejścia w kabinach o drzwiach przesuwnych da się nieco powiększyć (w niektórych modelach) zmieniając standardowe uchwyty na np otwory wiercone w szybie -co daje realnie około 3cm dodatkowego światła wejścia.

Kabina bez brodzika z odpływem liniowym? płaski brodzik? – sprawdź czy możesz taki zamontować?

O ile jesteśmy pewni, że chcemy wysokiego brodzika sytuacja jest względnie prosta. Montaż przeważnie wszędzie jest możliwy. Pod brodzikiem wysokim mieszczą się syfony, odprowadzenia wody itp. Pamiętać trzeba tylko, że na wysoki brodzik powinna być montowana niska kabina (np. 170cm), tak żeby całość zmieściła się pod sufitem (w łazience często podwieszanym) i cały czas możliwa była tu cyrkulacja powietrza zwłaszcza podczas kąpieli. Nadmienię, że zarówno ilość brodzików wysokich jak i pasujących do nich niskich kabin jest znacznie mniejsza niż modeli niskich brodzików.

Sytuacja odwrotna, czyli ta kiedy marzy ci się kabina bez brodzika, albo nawet z brodzikiem płaskim, to jest właśnie sytuacja z którą czasami nie poradzimy sobie samemu. Dlaczego?

Brodzik niski i odpływ liniowy (czyli opcja bez brodzika) wymagają wkucia syfonu w posadzkę i ta posadzka musi mieć tyle głębokości, żeby pomieścić w/w syfon i zapewnić 2% spadek na trasie syfon -pion odpływowy z całej łazienki. Nie zawsze mamy taką wiedzę, jeżeli robisz remont i wszystko w łazience masz rozkute możesz z hydraulikiem ocenić głębokość jaką jesteście w stanie „wycisnąć „ z posadzki, ale np. w przypadku niektórych deweloperskich mieszkań w blokach – i wprowadzania się w stan surowy trzeba takie kwestie skonsultować z administracją. Syfon w najniższej wersji ma 4cm głębokości + wspomniany spadek. Taki syfon jest najczęściej syfonem suchym, zaopatrzonym w cieniutkie gumowe membrany do blokowania powracających z kanalizacji zapachów, czytaj „z biegiem lat może być mniej skuteczny”, więc jeżeli tylko masz taką możliwość zamontuj syfon mokry -taki, w którym za blokadę zapachów odpowiedzialna jest woda. Syfon mokry też może mieć 4cm głębokości, ale w większości przypadków ma więcej 5-7 -8cm i tyle głębokości musisz mieć w miejscu odpływu.

Brodzik zlicowany z podłogą z Furo Gold Brushed KDD Radaway

W coraz bardziej popularnej sytuacji, kiedy to chcemy zamontować płaski brodzik w podłodze, czyli mieć brodzik zlicowany z podłogą możliwości posadzki musisz sprawdzić o kolejne 3-4cm, czyli o grubość brodzika.

Tu dopiero mamy wyjaśnioną sytuację w ujęciu „wertykalnym”, sytuacja „horyzontalna” będzie z grubsza podobna do opisanych wyżej kabin. Wymiary pełnych dziesiątek, skok wymiarów przeważnie co 10cm (tutaj, czyli w przypadku brodzików -dokładnie 10cm!), symetryczne lub nie, plus położenie odpływu jako kolejna niekiedy ważna sprawa, mająca związek ze spadkiem.


Jaką więc kabinę wybrać? najłatwiej standardową, jest tyle różnych rozwiązań, że z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz coś dla siebie zarówno w wymiarach jak i w konstrukcji czy kolorach. Nie martw się również jeżeli nie udało ci się znaleźć nic odpowiedniego, możesz ratować się kabiną na wymiar – o kabinach prysznicowych na wymiar dowiesz się więcej tutaj

Jak nie popełnić błędów? trzeba mieć świadomość pewnych standardów, lub po prostu zawczasu pytać, dzwonić. Wysłać projekt do sklepu z prośbą o pomoc. Nie zostawiać zakupu na ostatnią chwilę. Praca bez planu to prosta droga do katastrofy.

po więcej zapraszamy na nasz blog lub prosto do sklepu.