Aktualności, Inspiracje, Nowości produktowe, Trendy w Designie

Kabina prysznicowa 90×90

lazy

Nie ma chyba większego standardu niż kabina prysznicowa 90x90. To najpopularniejszy wymiar kabin prysznicowych, ale i na nim jest wiele opcji do wyboru. Podstawowa kwadratowa kabina 90x90 cóż więcej można wymyślić? takie jest właśnie pierwsze wyobrażenie kiedy mowa o kabinach, ale oczywiście może to być wymiar kabiny półokrągłej lub równie dobrze może to być kabina prysznicowa pięciokątna 90x90. Można ją zamontować w najprostszej wersji w narożnik ale można dostawić i do ściany.

Prysznic 90x90 najbardziej popularny zbudowany jest z bezpiecznych, hartowanych 6milimtrowych szyb przejrzystych. W obecnych czasach wszystkie kabiny "na poziomie" pokryte są również powłokami hydrofobowymi ułatwiającymi utrzymanie kabiny w czystości.

Profile, zawiasy i uchwyty mają znacznie szerszą gamę łatwo dostępnych kolorów, oprócz błyszczącego chromu najczęstsze są czarne, białe i złote, oraz z nowości, spokojniejsze i bardziej naturalne kolory szczotkowane. Więcej o nich tutaj: Nowa kolekcja kabiny prysznicowe szczotkowane.

Pamiętaj, że kabiny produkowane są w seriach. W jednej serii, o jednakowych okuciach / zawiasach, znajdziesz różne konstrukcyjnie modele. Jeżeli widzisz na stronie sklepu model o drzwiach pojedynczych z dużym prawdopodobieństwem jest podobny model z drzwiami podwójnymi.

Pokażemy w tym artykule jak ogromna jest ilość rozwiązań w tym jednym uniwersalnym rozmiarze. Tę mnogość opcji generuje przede wszystkim sposób otwierania i umiejscowienie drzwi, a dodatkowo, grubości szyb, kolory szyb i kolory profili.

Kabiny prysznicowe 90x90 kwadratowe

Kabina prysznicowa 90x90 przesuwna

Kabina o drzwiach przesuwnych jest idealnym rozwiązaniem tam gdzie nie ma miejsca na otwieranie drzwi skrzydłowo. Kabiny prysznicowe 90x90 jeżeli mają mieć drzwi przesuwne będą to w większości przypadków kabiny z wejściem z narożnika, czyli drzwi będzie dwoje- rozsuwanych na boki. Na wejście z jednej strony i przesuwne drzwi- 90cm to wymiar trochę za mały (...chociaż mamy w ofercie i takie). Segmenty stałe mają w takich wersjach około 38-40cm, a światło wejścia raczej nie przekracza 51cm. Mieści się dobrze w narożnik nawet gdy obok jest zamontowana umywalka czy toaleta. Wydawać by się mogło, że to dość prosty model, ale i tu, nie wspominając o kolorach, można rozróżnić 3 rodzaje w zależności od obecności i położenia prowadnic.

Premium Pro Black KDD Radaway

Typowe rozwiązanie gdzie części ruchome drzwi wyposażone w łożyskowane rolki przesuwające się po górnej i dolnej prowadnicy.

Nowsze modele kabin przesuwnych nie mają już dolnych prowadnic! Czyż nie one sprawiają najwięcej trudności w czyszczeniu?

Jeszcze inne, żeby nadać lekkości całej konstrukcji nie mają prowadnic górnych. Elementy jezdne przesuwają się po listwie na podłodze czy brodziku.

Kabina prysznicowa 90x90 z drzwiami skrzydłowymi

Drzwi skrzydłowe w kabinach prysznicowych otwierają się TYLKO na zewnątrz, albo TYLKO do wewnątrz, przy czym znacznie częstszym przypadkiem jest wersja otwierana na zewnątrz. Tak więc pierwszym i najważniejszym warunkiem ich zamontowania jest możliwość otworzenia drzwi, co przy np. małych łazienkach wcale nie jest oczywiste.

Kabina może mieć drzwi jedne, lub dwoje- z obu stron, jeżeli miejsca mamy dużo i zależy nam na szerokim wejściu. Kabiny z drzwiami "zwykłymi" -skrzydłowymi mają zawiasy. Zawias może być dwojakiego rodzaju. Starszego typu zawias obejmuje szybę jednakowo z obu stron, czyli z obu wystaje ponad szybę całą swoją grubością czyli ok 0,5-1cm. Zawias nowszego typu jest cieńszy i montuje się go w szybie wyciętej w kształt stożka, co sprawia, że po mokrej stronie kabiny zawiasy nie wystają poza szybę to sprawia, że łatwiej jest tę szybę czyścić. Zewnętrzna część zawiasu jest oczywiście standardowa, wystająca i przede wszystkim pełni funkcję ozdobną ma dopasowany do modelu kształt i kolor.

Typowe skrzydło drzwi otwieranych na zewnątrz ma 62-63cm szerokości, tyle więc miejsca musisz zabezpieczyć na ich otwieranie i otrzymując przy tym światło wejścia do kabiny ok 60cm. Segment stały drzwi to około 26cm. Jeżeli ta proporcja ci nie odpowiada rozważ inny model, wymiar lub wersję indywidualną- o tych więcej we wpisie: O kabinach prysznicowych na wymiar indywidualny.

Tradycyjny model o drzwiach otwieranych na zewnątrz i "zwykłym" zawiasie. Wersja najbardziej ekonomiczna z tego typu konstrukcji

Zmiana zawiasu na licowany z szybą podnosi nieco cenę, ale daje wymierną korzyść w postaci łatwiejszego czyszczenia.

Otwieranie drzwi TYLKO do środka kabiny odwraca zupełnie konstrukcję kabiny, ale świetnie się sprawdza przy braku miejsca.

Drzwi podwójne do używania w sposób do jakiego zostały przeznaczone wymagają dużo miejsca, ale jednocześnie szerokość wejścia z 60cm rośnie do 88cm.

Ekskluzywniejsza wersja typowej kabiny mocowanej do ściany na profilach. Tutaj mocowanie za pomocą klamer - przy idealnie prostej ścianie szyba styka się bezpośrednio ze ścianą.

Kolejny model wyższej klasy - do zbudowania użyto szyb o grubości 8mm. Tu czuć różnicę zarówno w używaniu jak i cenie.

Kabina prysznicowa 90x90 drzwi wahadłowe

Drzwi wahadłowe w kabinach prysznicowych otwierają się i do środka i na zewnątrz i to jest główna cecha z powodu której dopiero tu zaczyna się prawdziwe szleństwo jeżeli chodzi o ilość dostępnych konstrukcji.

Zawias przeważnie jest rurką ciągnącą się przez wysokość całej kabiny, drzwi otwierają się w zakresie 180stopni. Skrzydło drzwi może być mocowane do ściany murowanej, do segmentu stałego w części drzwiowej kabiny, do prostopadłej ścianki na drugim boku brodzika. Oprócz tego oczywiście może być jedno lub mogą to być 2 skrzydła.

Kabina najprostsza z możliwych -wizualnie 2 proste szyby, bez zbędnych dodatków. Uwaga - pojedyncze duże skrzydło drzwi, pasuje kiedy nie masz zaraz obok kabiny szafki, kaloryfera.

Skrzydło z segmentem stałym, pozwala bezkolizyjnie zmieścić za drzwiami np grzejnik. Wchodzenie do kabiny raczej tylko przy drzwiach otwartych na zewnątrz.

Obie strony kabiny stanowią pojedyncze tafle szkła na zawiasach rurowych 180stopni. Ekstremalnie duże wejście o ile masz miejsce na otwieranie drzwi.

Kabina prysznicowa 90x90 drzwi składane

Kabiny prysznicowe o drzwiach składanych to coraz bardziej popularne rozwiązanie w małych "blokowych" łazienkach, zwłaszcza w modelach dwudrzwiowych. Zakładając dodatkowo montaż kabiny bezpośrednio na posadzce - możesz złożyć kabinę całkowicie na ściany i powierzchnią brodzika powiększyć nieco przestrzeń użytkową łazienki. Pamiętaj o dobrych spadkach i wymiarach montażowych kabiny. Szerzej na ten temat możesz przeczytać tutaj Pierwszy zawias drzwi jest rurowy - otwiera się więc w zakresie 180stopni, ale już 2 część drzwi łamie się tylko w jedną stronę (na zewnątrz). Do wewnętrznej części drzwi można domówić, montowany na etapie produkcji, uchwyt ułatwiający otwieranie i zamykanie kabiny od wewnątrz. Przy kabinach z drzwiami składanymi do wewnątrz trzeba mieć jeszcze na uwadze możliwość kolizji złożonego pakietu szyb drzwiowych z armaturą i tak poprowadzić wyjścia wody, żeby uniknąć obijania się szyb o baterię czy natrysk.

Podwójne drzwi składane w wykończeniu czarnym. Uszczelki można wymienić na czarne żeby bardziej podkreślić charakter kabiny.

Pojedyncze drzwi składane dają duże jednostronne wejście. Obok zmieści się nawet pełnowymiarowa pralka.

Kabiny prysznicowe 90x90 przyścienne

Kabina przyścienna / trójścienna to model, który ma określony sposób montażu pozwalający dostawić kabinę do prostego fragmentu ściany (nie w narożniku).  Mamy zatem 2 ścianki stałe i jedną stronę z drzwiami.  Zdjęcia aranżacyjne przedstawiają przeważnie duże, prostokątne wykonania z drzwiami w części frontowej, ale nie ma co ulegać sugestiom. Kabina przyścienna może być z powodzeniem kwadratowa, a wejście nie koniecznie musi być na ścianie równoległej do płytek, może być z boku (mamy i takie modele w ofercie). Drzwi są w większości przypadków skrzydłowe z krótkim segmentem stałym, lub podwójne wahadłowe- wówczas wejście jest najszersze. Drzwi przesuwne dostępne są dopiero na modelach szerszych niż 100cm. W zależności od modelu dostępne są kolory okuć od błyszczącego chromu do szczotkowanego złota, miedzi czy niklu. W przypadku kabin przyściennych trzeba mieć szczególne baczenie na montaż na posadzce czyli wymiary kabiny i przygotowanych spadków. Koniecznie przeczytaj

Kabina półokrągła często stosowana jest w celu zaoszczędzenia powierzchni w łazience. Ścięty narożnik pozwala niekiedy na dużo lepsze wykorzystanie przestrzeni użytkowej łazienki niż przy użyciu tego samego wymiaru kwadratowego. Dlatego półokrągłe kabiny prysznicowe cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Tak samo jak przy rozwiązaniach kwadratowych i tutaj mamy do wyboru wiele opcji - najwięcej z nich wynika z ilości i sposobu otwierania drzwi. Od drzwi otwieranych przesuwnie przez skrzydłowe aż do wahadłowych, każda z tych wersji dostępna jest w kabinach jedno lub dwudrzwiowych.
Z ważnych rzeczy, które trzeba mieć na względzie dobierając kabinę półokrągłą to dopasowanie promienia łuku brodzika i promienia łuku kabiny. Żeby całość dobrze wyglądała i bezpiecznie stała oba łuki muszą się dokładnie pokrywać. Jeżeli kupujesz kabinę i brodzik z jednej marki najczęściej są to jednakowe, pasujące do siebie parametry.

Kabina prysznicowa 90x90 półokrągła - drzwi przesuwne

Bardzo standardowy model o podwójnych drzwiach przesuwnych, obie połówki przesuwają się po prowadnicach dolnych i górnych, można wypiąć je do czyszczenia.

Kolejny dwudrzwiowy model ale już w nowszej technologii czyli bez prowadnicy dolnej. Ruchome części drzwi wiszą tylko na górnej prowadnicy, dół cały czas ma możliwość wypięcia.

Mniej typowe rozwiązanie dla kabin półokrągłych- drzwi pojedyncze, sprawdzi się w specyficznych sytuacjach w łazience. Wymaga konkretnego rodzaju brodzika.

Często spotykane połączenie produktów. Niska kabina półokrągła na wysokim brodziku. Brodzik imituje małą wanienkę a zabudowa z podwójnych drzwi szczelnie zamyka całość. 

Kabina prysznicowa 90x90 półokrągła - drzwi skrzydłowe

Pojedyncze drzwi skrzydłowe na kabinie półokrągłej generują konieczność mocowania skrzydła do krótkiego stałego segmentu. Skądinąd jest to bardzo przydatne miejsce mieszczące za drzwiami np. kaloryfer. Jedna tafla drzwi daje ok 78cm światła wejścia, przy 60cm potrzebnych na zewnątrz kabiny na jej całkowite otwarcie.

Podwójne drzwi skrzydłowe na półokrągłej kabinie wyglądają elegancko, delikatnie i kobieco. Tak samo jak drzwi pojedyncze gwarantują szerokie wejście, ale już bez konieczności posiadania dużej przestrzeni poza kabiną -tu wystarczy około 43-45cm na w pełni otwarte skrzydło.

Bogatsze wersje kabin półokrągłych to kabiny z 8mm szkła, wyposażone w zawiasy licowane z szybą. Montaż do ściany odbywa się tu na dwóch klarmach i jeżeli tylko pion ścian i płytki na to pozwalają nie trzeba tu używać profili przyściennych.

Kabina prysznicowa 90x90 półokrągła - drzwi wahadłowe

Półokrągłe kabiny prysznicowe o drzwiach wahadłowych mamy w ofercie tylko w wersji dwudrzwiowej, dwie takie same części lewa i prawa. Drzwi są albo pełne-czyli jedna tafla szyby bez żadnych łączeń i elementów stałych, albo skrzydło z segmentem stałym, nieruchomym.

Półokrągła kabina 90x90 w takiej wersji daje wielkie wejście, ale jednocześnie wymaga prawie 65cm wolnej przestrzeni poza kabiną na pełne otwarcie drzwi. Kabiny o profilach wahadłowych, zwłaszcza te z pojedynczą szybą, dają dużą przejrzystość, oprócz eleganckich chromowanych uchwytów na kabinie prawie nie widać elementów metalowych, konstrukcyjnych. Bardzo dobrze prezentują się w dużych łazienkach.

Drzwi można złożyć do wnętrza kabiny, uważając oczywiście na ewentualne kolizje z armaturą.

Kabina prysznicowa 90x90 pięciokątna

Tak jak kabiny półokrągłe tak i kabiny pięciokątne kupowane są najczęściej z powodu chęci zaoszczędzenie miejsca w łazience. Ścięty róg i proste drzwi dają realny zysk kilku centymetrów kwadratowych powierzchni.
Drzwi na kabinach pięciokątnych 90x90 znajdują się w części frontowej, na skośnej części brodzika. Otwierać mogą się zarówno skrzydłowo jak i wahadłowo, przeważnie są to jedne drzwi, choć występują też podwójne. Jedno skrzydło drzwi trzeba dobrać stronami, czyli z otwieraniem na lewo lub na prawo.
Warto przemyśleć takie rozwiązanie kiedy szukamy ergonomicznych rozwiązań do łazienki.

Podstawowy model z drzwiami pojedynczymi skrzydłowymi. Łatwy montaż do ściany na profilach niwelujących krzywizny do 15mm. Przy wymiarze kabiny 90x90 stałe segmenty mają około 43-45cm więc niekiedy zmieszczą za kabiną np. niedużą umywalkę.

Podwójne drzwi wahadłowe wymagają zastosowania wyraźniejszych zawiasów, ale pozwalają wchodzić do kabiny otwierając drzwi do jej wnętrza. Pojedyncze skrzydło drzwi ma jedynie 26cm i otwiera się na pełne 135stopni, czyli pokrywa się z segmentem stałym kabiny.

Kabina pięciokątna nieco bardziej ekskluzywna. Zastosowano tu klamry do montażu do ściany. Jeżeli twoje płytki są nierówne lub ściana krzywa można zastosować dodatkowo wąski profil maskujący niwelujący krzywizny. Dostępna w wielu różnych kolorach, w tym szczotkowanych.